Læsering: Lisbeth Nebelong “Når engle spiller Mozart”

Mandagaften d. 13.09.21 kl 19:00 – 21:00 afholdes der, for første gang, læsering i det Færøske hus, hvor vi læser literatur, som har en færøsk tilknytning. Vi mødes fire mandagaftener for hver bog, hvor vi snakker igennem de kapitler, vi har læst. Efter at bogen er læst, vil der blive afholdt et foredrag med forfatteren, hvor de vil fortælle om det læste værk.

Til disse foredrag er andre intresede selvfølgelig også velkomne. Vit begynder med bogen “Når engle spiller Mozart” efter Lisbeth Nebelong. Bogen kan også læses på færøsk.

Den færøske udgave kan købes i det Færøske Hus for kun kr. 150,-. Den danske kan købes hos de danske bogforhandlere. Om de ønsker at være med i læseringen, bedes man sende en mail til info@fohus.dk med “Læsering” skrevet i emnefeldtet.

Tiltaget er gratis og program over bøgerne, vi læser og tiderne, hvornår forfatterne besøger, bliver bekendtgjort snart. Datoerne for hvornår læseringen finder sted bliver bekendtgjort i kalenderen på vores hjemmeside, fohus.dk.

Om “Når engle spiller Mozart” og hvorfor romanen nu findes på færøsk:
“Når engle spiller Mozart”, som finder sted på Færøerne, er siden den kom ud for første gang i 2003, blevet mere og mere aktuel, og er derfor blevet oversat og udgivet af forlaget Sprotin.

Romanen, der finder sted på Færøerne i år 2000 – med retrospekter tilbage til 1970’erne – er en belysning af én moderne kvindes livsafgørende mening. Historien om kærligheden i mellem Lisa, der er rigsumbudsmandens datter, og Kári, som spiller cello, er samtidig en fortælling om et tvetydig sammenstød i mellem den danske og den færøske kultur. Om forholdene før og nu omkring den færøske kurs mod selvstyre.

Lisbeth har, i september i år, stået for et kursus om romanen for lærere på Glasir College på Færøerne. Hun her der i bland andet belyst, hvordan det er muligt at læse romanen som et ‘eventyr’ om en kvindes udvikling, og som en fortælling omking den færøske identitet og selvforståelse.

Om forfatteren:

Lisbeth Nebelong boede, som barn og ung, i tre år i Torshavn. Hun er udannet journalist & Master of Public Management og har, siden sin første roman, foruden skrevet to romaner, som sammen med ‘Når engle spiller Mozart’ er blevet udgivet i samme bogbind under titelen “Færø Blues Trilogien”. I dag arbejder hun på en novelle samling, der finder sted på Færøerne, Island, og på Lofoten. I tillæg til skøn literatur skriver hun rejsebogen ”Turen går til Færøerne”.